Teknolojik Gelismeler • Caddis Sineği Mucizesi

Bazen küçücük hayvanlar nadir bulunur güzelliklerden sorumlu olabiliyor. İşte bu hayvan türlerinin doğal yollarla yarattıkları yuvalar, kozalar ya da bıraktıkları izler, doğanın güzelliği ve işleyişi karşısında bir kez daha hayrete düşürüyor.
Tipik caddis sineği larvası ipek ve çakıl, kum, dal parçaları gibi nehir tortusuyla bezenmiş koruyucu keseler üretir. Hubert Duprat ise caddis sineği larvalarına altın pırlanta yüzük pullar, turkuaz taşları ve safir gibi değerli malzemeler vererek onların daha sonra mücevhere dönüşebilen keseler hazırlamasını sağladı.
Eco-Age kreatif direktörü ve kurucusu Livia Firth, Chopard’ın “The Journey to Sustainable Luxury” projesini başlatmak amacıyla İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali kapsamında ilk kez İstanbul’daydı.
Eco-Age ve Chopard, yani dünyanın özel mülkiyetli en büyük lüks saat ve nişan yüzükleri mücevher şirketi arasındaki özgün işbirliği, Güney Amerika’nın madecilik alanında en itibar sahibi sivil toplum örgütlerinden Alliance for Responsible Mining (ARM) ile iyilikseverlik ve toplum hizmetine dayalı bir ilişki kurarak, sürdürülebilir lükse giden bu yolculuğu başlatmış oldu.
ARM ile birlikte çalışmaya ballayan Eco-Age ve Chopard, Kolombiya ve Bolivya’daki küçük ve uzak Güney Afrika madenlerinde çalışan altın madencilerinin yaşamlarını dönüştürmeye, bağlı olduğumuz doğal kaynaklar ve vahşi yaşam alanlarını da koruyarak maden işçilerine sosyal güvenlik ve eğitim sağlamaya başladı.
2013 senesinde bu insiyatifin çerçevesi içinde, geliştirilen Chopard Green Carpet Koleksiyonu’nun ilk iki modeli; Haute Joaillerie bir çift halka küpe ve kelepçe formlu bilezik oldu. 2014 Ocak ayında Cate Blanchett En İyi Kadın Oyuncu Altın Küresi’ni alırken Chopard “fairmined”** küpeler takmaktaydı; aynı sene The Journey, sinema dünyasının en prestijli ödülü olarak gösterilen, 1998 senesinden beri Chopard’ın özel olarak ürettiği Palma d’Or’u “fairmined” sertifikalı altın ile üretmeye başladı.
2014 Mayıs ayında Colin Firth, Baselworld’de bir ilke imza attı ve L.U.C. Tourbillon tarafından ilk defa “fairmined” üretilmiş altından bir saat kullandı. Bu yıl ise, Chopard ortak başkanı Caroline Scheufele tarafından Altın Palmiye’nin tasarımından ilham alan ve bu ödülün 60. yılını kutlayan bir seri üretildi.

İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen ilovehuni88 — 25 Şub 2016, 09:15


View full post on Dilogren.com | Yabancı Dil Eğitiminde Tek Adres