Teknolojik Gelismeler • BTK’dan Kılavuz Yayını

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu) akıllı telefonların kullanımından kaynaklanan güvenlik açıklıkları için "Tüketiciler için akıllı telefon güvenlik ipuçları" kılavuzu yayınladı. Hangi işletim sistemini kullanıyorsanız ona göre tasarlanmış güvenlik adımları son kullanıcılar için çok faydalı bilgiler içeriyor. Siz de akıllı cihazlarınızda hangi güvenlik noktalarına dikkat etmeniz gerektiğini tuketici.btk.gov.tr adresine girerek göz atabilirsiniz.
Geçen hafta haberini yaptığımız ve PTT Kargo tarafından gelen iletilerde yer alan güvenlik uyarısını Salı günü itibari ile BTK da sitesinden duyurdu. Birçok kurumsal ve bireysel e-posta kullanıcısına gönderilmeye devam eden bu ileti ile saldırganlar öncelikle bilgisayarınıza zararlı yazılım yükleyerek PC nizi işlevsiz hale getirmeyi hedefliyor. Sonrasında sizden fidye isteyerek PC nizi eski haline getirmeyi taahhüt ediyor. O nedenle bilişim güvenliği artık daha da önemli hale geldi.
Kaspersky Lab ve B2B International tarafından düzenlenen bir ankete göre kullanıcıların %28’i mobil zararlı yazılımlar hakkında çok az şey biliyor ya da hiç bilmiyor. Bu bilgisizlik siber suçluların elini güçlendiriyor. Ankette Türkiye’de Android tabanlı akıllı telefonların sadece % 49’unun ve Android tabletlerin %57 ‘sinin bir anti-virüs çözümü tarafından korunduğu, akıllı telefonların %36 ‘sının ve tabletlerin % 50’sinin şifreyle bile korunmadığı görülmüş. Kullanıcılarının bu riskli davranışı, %22 ‘sinin mobil cihazları hedefleyen siber tehditlerin varlığından habersiz olmaları gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir. Anket katılımcılarının %26’sı bilgili olduklarını ancak endişe etmediklerini belirtmiş. Öte yandan veri güvenliği de endişe duyulan ayrı bir konu.
Her 3 web sitesinden 1 ‘i "riskli" durumda. Menlo Security firması tarafından yayınlanan 2015 Web Açıklık Raporu sahibi olduğumuz veya girdiğimiz web adreslerinin pek güvenli olmadığını gösterdi. 1.75 milyon web adresi taraması sonuçlarına göre her 3 web sitesinden 1 ‘i riskli gözüküyor. Her 5 inden 1 i de zararlı yazılım içerdiği belirtildi. Her 20 web sitesinin 1 i spam, botnet gibi zararlı yazılım dağıtıyor.

İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen ilovehuni88 — 10 Şub 2016, 08:26


View full post on Dilogren.com | Yabancı Dil Eğitiminde Tek Adres