Son Dakika Haberler – Portal Ana Sayfa • Türkler AB’yi vize konusunda dize getirdi

Avukat Ejder Köse, kasım ayı başında karara bağlanan Demir davası hakkında yaptığı açıklamada, bu kararın uygulanan MVV vize şartında Türklere muafiyet hakkını doğurduğunu ve aile birleşimi dahil oturum izni almak için sarf edilen zor şartların ortadan kalktığını dile getirdi.
Avrupa Birliği ve Türkiye arasında var olan Ankara Antlaşmasının (Katma Protokoller, ve Ortaklık Konsey Kararları dahil) denetleyen AB Adalet Divanı (ABAD), Hollanda’da yaşayan, ama yasal statüsü olmayan Türk vatandaşlarından istenen, şart koşulan MVV vizesinin Ankara Antlaşmasına istinaden, 1 Aralık 1980 yılında yürürlüğe giren ‘Ortaklık Konsey Kararı 1/80’in 13’üncü maddesine aykırılığından dolayı, MVV şartının Türklere geçersizliğine karar verdi.

Köse sözkonusu davanın aile birleşimi üzerine yürütülmemesine rağmen, verilen kararın emsal de teşkil ettiğini bunun diğer bir anlamının "her Türk vatandaşının alınan bu karara dayanarak, MVV şartından muaf tutulabileceği" olduğunu sözleirne ekledi..

Dava gerekçesi olarak 1963 Ankara Antlasmasına dayanarak, 1980 Ortaklık Konsey Kararı 1/80 protokolunun 13’üncü maddesinin ‘haklarında kısıtlamalar yapılamaz’ (standstill-clausule) ilkesi çerçevesinde alınmış. Bu karrala bir kere daha Ankara Antlaşması’nın Türk vatandaşlarına ne kadar ek haklar beraberinde getirdiği de bu sayede fark edilmiş oldu. Türklerin oturum ve çalışma haklarında yeni ve kısıtlayıcı nitelikte olan Hollanda mevzuatı da geçersiz hale geldi.

Bu karar güncel hayata nasıl yansıyacak?

Güncel hayatta ve pratikte bu karar şu kolaylıkları beraberinde getirecektir: Yasal olmayan veya seyahat vizesiyle Hollanda’da bulunan Türk vatandaşı, Hollanda’da (veya başka bir AB ülkesinde) 1 Aralık 1980 yılındaki o ülkedeki kriterler çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Yani 2013’teki yasalar değil, 1 Aralık 1980 yasaları geçerli olacak!

Aile birleşiminden faydalanmak isteyen ve yasal olmayan vatandaşlar, bu karara dayanarak, Türkiye’ye gitmeksizin direkt olarak oturum başvurusu yapma hakkı kazanmış olacak.

MVV vizesi nedir?

Herhangi bir yabancı (Türkler dahil) Hollanda’da ikamet/oturum hakkı elde edebilmesi için, ilk önce kendi ülkesindeki Hollanda Büyükelçiliği veya Hollanda Başkonsolosluğu aracılığıyla MVV (oturum vizesi) alma yükümlülüğü buluınuyor. MVV vizesi (oturum vizesi) olmaksızın oturum müracaatı yapıldığında bu müracaatlar her zaman red cevabı alıyor.

Kısacası, Hollanda Devleti bir yabancınınn oturum alma hakkını önceden denetler, bütün kriterlere uyum sağlandığı tespit edildikten sonra ancak, o kişinin Hollanda’ya gelmesine izin verir ve sözkonusu MVV vizesi yabancının pasaportuna ilave edilir. Bu vizeyle Hollanda’ya yasal giriş yapan bir kişi ancak bundan sonra oturum müracaatı yapabilir.

© SONHABER.NL

Devamını oku: Türkler AB’yi vize konusunda dize getirdi – Anadolu Kültür Platformu

İstatistik: Tarih hatice25 — 10 Kas 2013, 01:02


View full post on Uyum Sinavi Destek

Topics: