Serbest Kursu • Terörün Karayolu Taşımacılığına Etkileri

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, TIR yakma, yol kesme, gümrük memurlarının kaçırılması gibi eylemlerin, yurt içi taşımacılığı ve ihracatı olumsuz etkilediğini söyledi.

Terör eylemlerinin nakliye firmalarını ve tır şoförlerini tedirgin ettiğini belirten Şener, son dönemlerde özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde araçlara yapılan saldırıların, belirli güzergahların güvenlik sebebiyle kapatılmasının ve gümrüklerde çalışan memurların kaçırılmasının hem yurt içi hem de uluslararası tır taşımacılığı olumsuz etkiledindiğini, ticareti güçleştirdiğini vurguladı.

"Temmuz ayında başlayan terör olayları sebebiyle Habur’dan yüzde 20, Cilvegözü ve Dilucu’ndan çıkışlarda yüzde 8 azalma olduğu söylenebilir" ifadesini kullanan Şener, bu oranın 11 bin kara taşıma aracına karşılık geldiğini kaydetti.

Erzurum Nakliyeciler Derneği Başkanı Burhanettin Talaş da nakliyeciler olarak son dönemde en büyük sıkıntılarının terör olayları olduğunu dile getirdi.

Terör olayları nedeniyle Erzurum’un doğu ve güney kesimlerindeki nakliyelerin durma noktasına geldiğini bildirerek özellikle komşu ülkelerle olan nakliye ilişkilerinin kriz derecesinde etkilendiğini ve örnek olarak da Türkiye iran nakliye ilişkilerini gösterdi, bu durumun, kamyon ve tırlarıyla taşımacılık yapan şoför esnafını büyük ölçüde mağdur ettiğini söyledi.

Talaş, mağdur durumda olan şoförlerden her gün 10-15 şikayet geldiğine değinerek, sorunun çözümü konusunda karamsar olmadıklarını, devletin en yakın zamanda terörün önüne geçeceğini belirtti.

Tır şoförü Hacı Ali Levent ise terör saldırıları nedeniyle iş yapamadıklarını, bunun sonucunda mali sıkıntı içine girdiklerini anlattı.

Evlerine ekmek götürmek zorunda olduklarına ancak araçlarının yakılması nedeniyle büyük sorun yaşadıklarına değinen Levent, "Özellikle Güneydoğu’ya hiç gidemiyoruz. Doğu’nun da bazı bölgelerine gidemiyoruz, gidemediğimiz için de haliyle maddi sıkıntı yaşıyoruz" dedi.

Kamyon şoförü, 25 yıldır Türkiye rusya nakliye taşımacılığı yaptığını ve terör yüzünden iş yapmakta zorluk çektiğini vurgulayarak, "Terör nedeniyle çalışamıyoruz, yükümüzü yerine götüremiyoruz, iş alamıyoruz, iş potansiyeli durdu" ifadesini kullandı.

Kayseri’den Erzurum’a yük getiren Halil Kalkan ise 30 yıllık şoför olduğunu ve terör olaylarından önce her yere rahatça, korkmadan gidip gelebilirken bugün bunun mümkün olmadığını söyledi.

İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen ilovehuni88 — 17 May 2016, 13:00


View full post on Dilogren.com | Yabancı Dil Eğitiminde Tek Adres