Serbest Kursu • Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saç bakım ürünleri herkeste aynı sonucu vermeyeceği için, tek bir tarz ürün tavsiye etmek çok doğru değil. Ancak bütün ürünler için genel olarak edinmeniz gereken bazı temel yaklaşımlar var. Bunlardan en önemlisi de sülfat, silikon ve parabenden uzak durmak.

Sülfatlar en sert deterjanlardan ve yüzey etkin maddelerden biridir. Saçı ciddi miktarda kuruttuğu için, kaçınılması gerekir. Silikon ise plastiktir ve görevi, saçı kaplayarak parlak görünmesini sağlamaktır. Kulağa ne kadar hoş gelse de, sentetik oldukları için sadece sülfatla temizlenebilirler; yani doğal temizleyiciler silikonu çıkartamazlar. Ayrıca saçlarınızı parlak gösterirken, saç telini kapladıkları için sağlıklı yağların ve nemin saç tarafından emilmesini de engellerler. Sentetik bir koruyucu olan parabenden uzak durmanız için ihtiyacınız olan tek sebepse, kanserle arasındaki bağlantı.

Şampuan / temizleyici alırken: Bahsettiğimiz sebeplerden dolayı sülfatsız ürünler tercih edin. Pek yaygın olmasa da bazı şampuanlar silikon da içeriyor. O yüzden içindekileri okumaya özen gösterin. Kıvırcık saçlı olduğunuz için saç diplerinize oranlı ve düzgün bir biçimde yayılacak bir şampuana ihtiyacınız var. Bu anlamda Davines gibi markaları tercih edebilirsiniz.Dolayısıyla sizin için en uygun şampuana karar vermeden önce birkaç tane deneyebilirsiniz. Banyodan çıktıktan sonra, saçınızın herhangi bir şeyle kaplandığını hissetmemeniz gerekiyor. Ayrıca çok da kuru olmamalı. Aradığınızı bulana kadar denemeye devam.

Resim

Saç kremi alırken: Piyasada her türlü kıvamda ve yoğunlukta saç kremi bulmak mümkün. Seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey şu: Krem, bütün saç tellerinize eşit bir şekilde dağılmalı.

Önemli olan diğer bir nokta da, saçlarınızın ne kadar kayganlık kazandığı. Sonuç olarak kremin görevi, karışmış bukleleri ve saçta oluşan düğümleri açmak. Yapışkan değil, ipeksi ve yumuşak bir his bırakması gerekir. Ayrıca saçınıza sürdüğünüz diğer ürünlerle de uyum içinde hareket etmeli; kepeklenme ya da kaşınmaya sebep olmamalı.

Şekillendirici alırken: Bu konuda gerçekten sonsuz seçeneğiniz var. Ama şöyle bir gruplama yapmak gerekirse;

Krem şekillendiriciler genelde doğal olarak hacimli, kalın telli ve kuru saçlar için idealdir. Eğer saçlarınız ince telliyse, krem şekillendiriciler sizin için pek uygun olmayabilir; zira saçlarınıza ağırlık yapıp sönük durmalarına neden olabilirler. Ayrıca yağlı ve cansız görünmelerine de sebep olurlar.

Jel şekillendiricilerin çoğu şeffaf görünümlü ve yapışkan bir dokuya sahiptir. Saçı tutma dereceleri birbirinden farklıdır ve saçları kremden daha fazla parlatırlar. Fakat aynı zamanda da kuruturlar, özellikle de kimyasallarla dolu olanları. Bu jel ürünlerin çoğu saça parlaklık vermesi için silikon içerir. O yüzden bu ürünleri alırken içindekiler kısmını iyice okuyun. Ben osis ürünlerini kullanıyorum ve kesinlikle de tavsiye ederim. Organik aloe vera jel bulabilirseniz, onu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Saç köpüğü, buklelerin doğal canlılığıyla uyum içinde, hafif ve köpüren bir karışımdır. Ayrıca uzun zamandır kıvırcık saçlar için en uygun ürün olduğu düşünülür. Buraya kadar kulağa güzel gelse de, çoğu ürünün alkol (saçı kurutur) ve silikon (plastik) içerdiğinin altını çizmekte fayda var. O yüzden zararlı maddeler içermeyen ürünü bulmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor. Maalesef evde hazırlanabilecek bir saç köpüğü tarifi de henüz ortaya çıkmadı.

Resim

Pomat da, saçlara parlaklık ve şekil veren başka bir üründür. Bir sürü çeşidi olsa da, temelde ya balmumu gibi ve katıdır ya da yumuşak ve yağlıdır. Balmumu gibi olanlar parlaklıktan ziyade güçlü bir tutuş sağlar; yağlı olanlar da tam tersi. Eğer saçlarınızı topuz yapacaksanız ya da kısa saçlıysanız, balmumu olanlar işinize yarayacaktır. Yağ bazlı olanları da evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Böylece doğal bir ürün kullandığınızdan da emin olursunuz.

Bu tavsiyeler sadece kıvırcık saçlılara özel değil. Verdiğimiz ipuçlarıyla, saçlarınızla yaşadığınız problemlere biraz da olsa çözüm bulabilirsiniz. Unutmayın; saçlarınıza doğru bakımı yapmak, onları sevmeye başlamanın ilk adımıdır.

İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen hicabundantleones — 10 Oca 2017, 10:02


View full post on Dilogren.com | Yabancı Dil Eğitiminde Tek Adres