Serbest Kursu • Kilo Kontrol ile Kiloyu Korumak

Kilo kontrolü ile kiloyu korumak en az kilo vermek kadar önemli bir süreçtir. Zayıflama süreci tamamlandıktan sonra verdiğiniz kiloları ani bir şekilde geri almamak için yapılması gerekenler hakkında hazırladığımız kapsamlı dosyayı okurlarımızın dikkatine sunuyoruz. Diyet Uzmanları verdiği bilgiler doğrultusunda hazırladığımız bu kapsamlı yazıda kilo vermenin temel yöntemlerini ve yeniden kilo almamak için yapılması gerekenleri bulacaksınız.

Kilo vermek ve kilo kontrolü için iki basamak vardır. Birincisi; sağlıklı beslenme, ikincisi; düzenli fiziksel aktivitedir. Zayıflama sürecinde kazandığınız alışkanlıklardan birisi de düzenli fiziksel aktivite olmalıdır. Düzenli fiziksel aktivite kas kütlenizi arttırırken metabolizmanızı hızlandıracaktır. Kilo korurken vücudun aldığı enerji harcadığı enerjiyle eşit tutulmaya çalışıldığı için beslenmemizde ki ufak tefek kaçamaklar kilo problemleri yaratabilecektir. Fiziksel aktivite bu durumu göz ardı edebilmemize yardımcı olacaktır.

Düzenli fiziksel aktivite vücudunuzun şekillenmesini ve fit bir görüntüye sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca sizi diyabet, kalp hastalıkları ve tansiyon gibi metabolik hastalıklara karşı koruyacaktır. Bu aşamada da dikkat edilmesi gereken nokta sporun sürekliliğidir. Vücuda aşırı yüklenmeden gün aşırı yapılan 45 dakika, 1 saatlik fiziksel aktivite ideal kiloda kalmanız konusunda en büyük destekçiniz olacaktır.

Kilo koruma ipuçları

İki haftada bir aynı kıyafetlerle tartılın.
Günlük aldığınız ve harcadığınız enerjiyi kontrol altında tutun.
Az az, sık sık beslenin. 3 ana 2 veya 3 ara öğün yapın. Asla öğün atlamayın.
Güne başlarken metabolizmaya start veren kahvaltı öğününü kesinlikle atlamayın.
Düşük enerjili ancak doyurucu ve besleyici besinleri tercih edin.
Lifli posalı ve glisemik indeksi düşük besinler tüketin.,
Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tüketin. Beyaz ekmek yerine çavdar veya tam buğday ekmeği tüketmek gibi.
Porsiyon ölçülerinizi küçültün. Bunun için işe tabakları küçülterek başlayabilirsiniz. Önce gözünüzü, sonra karnınızı doyurun.
Tükettiğiniz yağ miktarını azaltın. Sebze yemeklerinizi az yağlı, et yemeklerinizi de etin kendi yağıyla pişirin.
Pişirme yöntemi olarak ızgara, haşlama, buğulama, fırında veya yağsız tavada pişirme tekniklerini kullanın.
Kişiden kişiye değişmekle birlikte günde ortalama 2, 2,5 lt su tüketin. Su metabolizmanızı sürekli uyanık tutacak ve vücudunuzu toksik ögelerden arındıracaktır.
Her zaman aktif olun.
Yürüyebileceğiniz mesafedeki yerlere yürüyerek gidin.
Asansör yerine Merdiveni tercih edin.
İş yeri veya alışveriş merkezlerinde aracınızı en uzak yerlere park edin.
Ve tabi yiyecek alışverişine çıkarken dikkatli olun. Asla aç karnına alışverişe çıkmayın.
Alışverişe çıkmadan önce mutlaka kendinize alışveriş listesi yapın ve listenin dışındaki ve yememeniz gereken şeyleri asla almayın.
Aldığınız ürünlerin mutlaka etiket bilgilerini, besin öğesi içeriği kısmını mutlaka okuyun.
Kaliteli uyku uyuyun. Bölünen uykular vücudunuzun dinlenmesine izin vermediğinden gün boyunca metabolizmanız yavaş çalışacak ve kilo korumanız zorlaşacaktır.
Zayıflama sürecinde kazandığınız alışkanlıklarınızı hiçbir zaman terk etmeyin.

Bu süreçte tek hedefiniz kilo kaybı olmamalıdır. Kilo almamıza neden olan beslenme alışkanlıklarınızı ve yaşam biçiminizi detaylıca inceleyip, adım adım değişiklikleri hayata geçirmek ve ideal kiloya ulaştıktan sonra da kazanılan davranış değişikliklerini korumak önemlidir. Kilonuzu koruyabilmeniz için zayıflarken uyguladığınız program, günlük beslenmenizde yer alan, çeşitli besin gruplarını içeren ve çok acıktırmayan bir beslenme programı olmalıdır.
weider
Eğer zayıflarken tek tip beslenme programlarını ve çok düşük enerjili diyetleri tercih ederseniz hızlı kilo kayıplarının ardından aynı hızda kilo artışları sonunu kendinizin hazırladığı kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Çünkü yol açtığı sağlık problemleri haricinde ömür boyu tek tip besin çeşidiyle beslenmemiz mümkün değildir. İlave olarak uygulanan düşük kalorili diyetler metabolizma hızınızı yavaşlatarak kilo koruma dönemine geçtiğinizde hızlı kilo artışına neden olacaktır. Kilo kontrolünde esas olan alınan enerji harcanan enerji arasındaki dengeyi sağlayabilmektir.
arjinin
Nasıl diyet programları kişinin parmak izi gibi kişiye özelse koruma programları da kişiye özel olmalıdır. Çünkü her birey yaşına, boyuna, cinsiyetine, oksijen karbondioksit satürasyonuna göre farklı bazal metabolizma hızına sahiptir. Ve yine her bireyin fiziksel aktivite durumu birbirinden farklıdır. Bu nedenle her bireyin harcadığı enerji miktarı farklıdır. Harcanan enerjiye göre alınan enerji de kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Genel sağlıklı beslenme prensipleri haricinde kilo koruma ve zayıflama programları kişiye özel olmalıdır.

İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen ilovehuni88 — 20 Nis 2016, 07:26


View full post on Dilogren.com | Yabancı Dil Eğitiminde Tek Adres

Topics: