Serbest Kursu • Çocuk Ayak Sağlığı için Yapılan Hatalar

Ailelerin en sık yaptığı hatalardan biri, çocuğun kötü bebek ayakkabısı kullanmasına neden olmaktır. Bu yüzden çocukların ayak gelişimleri engellenmekte ve buna bağlı olarak bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların en sık görülenlerinden biri tırnak batmaları ve ayakkabının önden ya da yandan sıkıştırmasına bağlı olarak zamanla gelişen kemik şekil bozukluklarıdır.
Aileler emekleme ile yürüme çağı arasındaki çocuklarda yürüteç kullanmayı sıklıkla tercih etmektedirler. Çocukları oyalamak için kullanılan yürüteçler, doktorlar tarafından tavsiye edilmeyen araçlardır.
Bebekler genellikle 6 aydan itibaren emeklemeye başlarlar. Emekleme sürecini tamamlayan bebekler, bu arada kas, iskelet ve sinir sisteminin gelişimiyle birlikte 10 ila 14 ay arasında, normal gelişim süreci içinde yürümeye başlayacaklardır. Bu süreç içerisinde çocuklar normal gelişim seyrinin dışına itildikleri takdirde, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle yürüteç kullanılması doğru değildir.
Çocuklara büyük bebek ayakkabıları almak, aileler tarafından ekonomik bir davranış olarak benimsenir. Oysa büyük ayakkabı giydirilen çocukların, ayağın ileri geri hareketine bağlı olarak gelişen çarpma efektleri sonucunda ayaklarında ve tırnak bölgesinde sorunlar ortaya çıkar. Bu ayakkabılar zaman içinde özellikle tırnak yataklarında kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Parmakların uç bölgelerinde bulunan yürüme kıkırdaklarında, uzun süreli çarpmalara bağlı olarak kalıcı şekil ve parmak bozuklukları oluşabilmektedir.

İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen ilovehuni88 — 11 Şub 2016, 08:30


View full post on Dilogren.com | Yabancı Dil Eğitiminde Tek Adres

Topics: