Linkler ( Websiteleri ) • Protein Hapları Faydalı mı

Sporcu besin takviyeleri sektöründe son yıllarda gerçekleşen bilimsel devrimler sporcuların kullandıkları besin takviyelerini daha talepkar hale getirmiştir. Sadece birkaç yıl önce vücut geliştirmeciler kreatin, beta-alanin, arjinin gibi vücudumuzda bulunan takviyelerinin ne işe bilmemekteydi. Şuan ise bu takviyelerin ne işe yaradığı çok daha iyi anlaşılmaktadır.

Son zamanlarda, bazı markalar et protein tozu takviyelerini piyasaya sürerek birçok vücut geliştirmecinin dikkatini çekmiştir. Bu takviyenin ortaya çıkışı yeni bir tartışmaya yol açtı: et proteini mi daha iyi yoksa whey proteini mi ?

Protein kaynağına bakılmaksızın her 1 proteinde 4 kalori enerjik bir değeri vcarnivor vs wheyardır. Ancak, vücut her zaman kas kütlesi inşa etmek için kendi protein ihtiyacını %100 kullanamaz. Biyolojik değer vücudun etkin bir şekilde kullandığı protein yüzdesini belirlemek için kullanılan bir ölçüdür. Protein kaynakları içerisinde en yüksek biyolojik değere sahip olan gıda yumurtadır ve vücut bu gıda kaynağında bulunan amino asitlerin %94’ünü kullanmaktadır.

Daha önce de belirtildiği yönlerine ek olarak çoğu et proteinin içeriği vitamin ve minerallar ile daha fazla zenginleştirilmiştir buda et proteinin besin değerini arttırmaktadır.

Et proteini ile ilgili en ilginç şey ise ideal beslenme koşullarının toplanmış olması ve bu protein kaynağının biyolojik değeri yumurtayla eşdeğer sayılmasıdır. Aşağıdaki açıklamada Journal of Nutrition dergisinde yayımlanan bir çalışma sonucuna karşılık gelmektedir. Eğer vitamin haplarının faydasını daha hızlı görmek istiyorsanız yapmanız gereken spor yapmak.

“Protein değeri %15 olarak gerçekleştirilen bir diyette, et proteinin sistein amino asit eksikliği göstermedi ve büyüme için kullanılan değerin yumurta proteini ile aynı olduğu kanıtlandı.”

Buna karşılık, inek sütünden elde edilen proteinin değeri ortalama olarak %60 üzerinden olduğu tespit edilmiştir.

Whey protein tozu formüle edilerek saflık derecesine bağlı olarak en fazla 104 biyolojik değer elde edilebilir. Et protein takviyeleri bu bölümde sizce whey proteine kaybedebilir mi ?

Piyasadaki en iyi whey protein olarak birçok kişi tarafından kabul edilen Optimum Gold Standard incelerseniz 100 gramında yaklaşık olarak 5 gram şeker bulunmaktadır. Buna karşılık MuscleMeds Carnivor ve Predators gibi popüler et proteini ürünleri kesinlikle hiçbir şeker bulundurmamaktadır.

Doymuş yağ konusuna gelince, bazı et proteini ürünlerinin tamamen Doymuş yağdan arındırılmış olduklarını veya sadece Doymuş yağ kalıntılarını içerdiklerini gözlemlerken, whey proteini bu yap türünden 2-4 gram arasında içermektedir.

İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen hicabundantleones — 29 Kas 2016, 12:06


View full post on Dilogren.com | Yabancı Dil Eğitiminde Tek Adres